Чт. Сен 12th, 2024

Транспортний портал — Транспорт, перевезення, логістика

Все про транспорт, автомобілі та перевезення

Теплиці — зеленый рай для бизнесу

1 min read

Ці країни які будують гігантські теплиці з полікарбонату і садять дерева. Екоміста принесуть їм мільярди доларів.

Турбота про навколишнє середовище вже давно стала невід’ємною частиною політики багатьох держав. Усвідомлення того, що благополучна екологічна обстановка — найважливіша складова високого рівня життя, укупі з закономірним виснаженням природних ресурсів стимулює розвиток зеленої енергетики і програм з переробки відходів, змушує відмовлятися від бензинових і дизельних автомобілів. Наступний крок — створення так званих екоміст. Це будівництво теплиць та насадження дерев у містах. Про намір реалізувати подібний проект недавно заявила Угорщина. Зелене місто розміром в 500 футбольних полів та інші екологічні мегапроекти промислових та дачних теплиць.

Теплиця для Європи

Німецький девелопер FAKT AG планує інвестувати мільярд євро в будівництво так званого садівничого центру на північному заході Угорщини, в лічених кілометрах від угорсько-австрійсько-словацького кордону. На цій території збираються побудувати переробне і логістичний підрозділ, теплицю площею 30 гектарів для вирощування томатів, перцю, баклажанів і трав, відкритий майданчик розміром 50 гектарів для вирощування спаржі і м’яких фруктів, а також центр обробки площею 15 гектарів, включаючи склади, холодильні та морозильні установки для переробки фруктів і овочів з усією Угорщини.

Втім, судячи з опису, визначення «садівничий центр» — занадто скромно для цього проекту, що отримав назву Hegyeshalom-Bezenye. FAKT AG спільно з партнерами — найбільшої німецької енергетичної компанією E.ON і угорської KEZS — планує звести ціле місто площею 330 гектарів, з житлом і робочими місцями як мінімум на п’ять тисяч. Зокрема, заявлено будівництво житлового району зі школою, дитячим садом і магазинами. Крім того, в планах німецького девелопера — конференц-центр, до складу якого готель, ресторан і торговий центр, а також сучасний кемпінг для туристів і залізничний вокзал.

Головна особливість полягає в тому, що Hegyeshalom-Bezenye стане містом з нульовим рівнем викидів вуглецю, для його функціонування будуть використовувати в основному енергію сонця і біогаз. Автори хочуть показати, як на клаптику землі з нуля можна створити екологічно чистий бізнес і масштабне співтовариство. За словами міністра сільського господарства Угорщини Іштвана Надя, Hegyeshalom-Bezenye — найбільший і найбільш складний проект в сільському господарстві і харчовій промисловості за останні кілька десятиліть, і він унікальний для Центральної Європи. «Ми сподіваємося, що він стане одним з орієнтирів для ЄС», — підкреслив міністр.

Українці найчастіше купують фермерські теплиці розміром 3х6, та 3х8, які установлюють на дачних ділянках.

Німецький стандарт тепличного раю

Про терміни реалізації угорського проекту не повідомляється. Але поки одні з упевненістю дивляться в майбутнє, інші вже втілюють зелені інновації в сьогоденні. Так, наприклад, німецький Фрайбург — один з чемпіонів світового екоруху. У місті немає жодного промислового виробництва. Цілі квартали в центрі закриті для автотранспорту, тому переміщатися можна або пішки, або на велосипеді. По всьому місту будинку виблискують блакитними кристалічними панелями, загальна потужність яких становить не менше 4,3 мегават, що відповідає близько 21 вата чистої енергії на одного жителя.

Екологічний центр міста — квартал Вобан — був побудований у 2000 році на місці французької військової бази і є своєрідним полігоном для зеленого будівництва і вивчення реальної ефективності нових екотехнологій. Основна робота проводиться в області енергозбереження та альтернативних джерел енергії — до 2040 року район повинен повністю забезпечити себе сонячною енергією. Тут застосовуються спеціальні системи утеплення кожного будинку, переробка «використаного» теплого повітря, сонячні батареї для електрики, сонячні колектори для нагрівання води і навіть спеціальні теплові насоси, що використовують енергію земних надр.

Якщо все піде за планом, до 2046 року все місто буде забезпечувати себе енергією самостійно і, можливо, ще й ділитися надлишком з сусідами. По місцевому закону про поновлювану енергетику, електромережу зобов’язана забирати енергію, вироблену сонячними батареями, по тарифу в два з половиною рази більше того, по якому вона продає її споживачам. Весь дохід від програми направляється на установку сонячних батарей на даху будинків — по всій Німеччині їх вже більше мільйона.

Арабська теплична утопія

Екорайони і зелені міста — багато в чому європейська фішка, і цьому є логічне пояснення. Європа вже зіткнулася з проблемою виснаження природних ресурсів. Наприклад, остання вугільна шахта в Німеччині була закрита в 2018 році, в Великобританії — в 2015 році, а у Франції — ще в 2004 році. Тому розвиток відновлюваної енергетики представляється для цього регіону не тільки корисною екологічною ініціативою, але і нагальною потребою. Однак зелені ініціативи не чужі і країнам, багатим природними ресурсами. Яскравим прикладом є Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) і їх проект першого в світі екоміста майбутнього вартістю 22 мільярди доларів, який почали будувати ще в 2006 році.

Масдар розташований неподалік від Абу-Дабі — столиці ОАЕ. Для будівництва міста виділено шість квадратних кілометрів, на яких побудовано 1500 бізнес-центрів і житлові приміщення для 50 тисяч чоловік. Для забезпечення міста енергією використовуються переважно сонячні батареї — в околицях міста під це виділено поле розміром 21 гектар. На цій площі розташовано більше 87 тисяч сонячних панелей. На додаток до цього сонячні панелі встановлені на дахах будівель. У місті взагалі немає електричних вимикачів і кранів для води, а для включення необхідних приладів використовуються виключно датчики руху.

Будівництво Масдара йде повільніше, ніж планувалося, поки побудовано тільки п’ять відсотків від запланованого. Архітектори зіткнулися з низкою проблем, які виникли на етапі реалізації проекту. Основний комунікаційної зв’язком по місту повинна була стати система громадського швидкого транспорту (PRT), а місця для особистих автомобілів мешканців спочатку не передбачалося. Однак через високі витрати на розгортання підземних трас в переглянутому плані все ж з’явилася потреба в особистому автотранспорті. Масовий транзит всередині міста буде здійснюватися на електричних і екологічно чистих транспортних засобах.

Дату завершення будівництва вже не раз переносили, зараз це 2030 рік. Поки також не вдалося реалізувати план по нульовому викиду вуглецю. Місто все одно виділяє парникові гази, хоча зараз в Масдарі проживає всього 300 чоловік — аспіранти місцевого Інституту науки і техніки. Влада ОАЕ вже визнали, що місто все ще далекий від обнулення викидів парникових газів і не досягне цієї мети до закінчення будівництва. Але навіть незважаючи на це відмовлятися від реалізації проекту першого екологічного міста в світі в ОАЕ не мають наміру.

Ніяк інакше

Але якщо для Еміратів така ініціатива виглядає скоріше як примха і бажання довести свою технологічну перевагу, то для країн з поганою екологічною обстановкою подібні проекти стають нагальною потребою. Наприклад, Китай в буквальному сенсі задихається від викидів вуглекислого газу. До недавнього часу ситуація була воістину катастрофічної: кожну годину від смогу вмирали майже 183 людини. У пошуках негайного вирішення проблеми китайська влада переорієнтувалися на відновлювану енергетику. Сьогодні Китай реалізує цілих шість проектів по створенню екоміст, один з них — місто без автомобілів Great City в Ченду.

Проект охоплює територію в 1,3 квадратного кілометра і був запущений в будівництво восени 2012 року. Закінчення робіт заплановано на 2021 рік. Головними завданнями для архітекторів стали енергоефективність міста і чистота його атмосфери. Так, Great City зможе споживати на 48 відсотків менше енергії і на 58 відсотків менше води, ніж традиційні міські поселення з аналогічною місткістю жителів. Нове місто-сателіт Ченду зможе також скоротити на 89 відсотків рівень сміттєвих відходів і на 60 відсотків — рівень викидів вуглекислого газу.

У північно-західній частині Great City спроектований екопарк, де передбачена очистка місцевих стічних вод, обробка твердих відходів і вироблення електроенергії. Енергоефективність міста також буде забезпечуватися за рахунок сезонної енергії, за допомогою перетворення літньої спеки в енергозапаси, накопичуючи які місто зможе забезпечити обігрів будівель в зимовий період. Заселена площа Great City буде забезпечена парковими територіями, дістатися до яких будь-який житель зможе буквально за пару хвилин пішої прогулянки. Крім того, місто буде оточений природного парковою територією в два квадратних кілометри, що складається з мальовничих річкових долин. У разі успіху проекту подібні міста-сателіти в майбутньому з’являться в інших регіонах Китаю.

Для прозорої покрівлі теплиць використовують стільниковий й прозорий полікарбонат http://polycarbonat.com.ua/

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *